Budowa

Pustak ceramiczny a beton komórkowy – którego z nich warto użyć obecnie do budowy domu?

Wybór materiałów do budowy domu to obecnie bardzo odpowiedzialne zadanie każdego inwestora. Na rynku widnieje bowiem spora różnorodność, a czasy stawiania budynków na zwykłej cegle już dawno przeminęły. Postęp technologiczny nieustannie zmierza do przodu, a pionierami w tej kwestii stały się ostatnimi czasy bloki z gazobetonu oraz pustaki ceramiczne. Obydwa materiały mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Są jednak w stanie zagwarantować najwyższą jakość i w pełni sprostać wymaganiom współczesnej architektury.

Jak wykonane są te materiały budowlane?

Bloki z betonu komórkowego posiadają swoją drugą, bardziej potoczną nazwę gazobetonu. Określenie to lepiej pozwoli jednak zobrazować faktyczną strukturę materiału, który dzięki odpowiedniej technice wykonania posiada wewnątrz specjalne pory powietrza. Wykonany jest przede wszystkim z cementu, piasku kwarcowego, wody oraz wapna. Taka mieszanka po uformowaniu i zastygnięciu w odpowiednich warunkach daje wyrób solidny, jednak posiadający stosunkowo niską masę całkowitą. Dodatkowo, nie uświadczymy w nim żadnych toksycznych odpadów, a omawiane wcześniej pęcherzyki powietrza zadbają o niską przepuszczalność cieplną.

Pustaki wykonywane z ceramiki są natomiast mieszanką gliny i niekiedy różnego rodzaju trocin czy włókien drzewnych. Po ich odpowiednim wypaleniu uzyskuje się produkty mocno kojarzone z tradycją, jednak w nowoczesnym wydaniu.

Akumulacja ciepła w budynku – który materiał sprawdzi się lepiej?

Straty ciepła w budynkach mieszkalnych to bardzo częsty problem, mogący decydować o zwiększonych rachunkach za ogrzewanie. Choć w większości przypadków stosuje się dodatkową izolację cieplną w postaci chociażby piany poliuretanowej, to sam materiał przegrody również jest bardzo istotny. Okazuje się, że w kwestii akumulacji ciepła, to beton komórkowy będzie lepszym wyborem. Świadczy o tym chociażby jego przenikalność cieplna, która znacznie bardziej korzystnie prezentuje się na tle ceramiki. Dzięki swojej strukturze i pęcherzykom powietrza, dom z betonu komórkowego będzie więc lepiej trzymał ciepło wewnątrz pomieszczeń w zimie, a latem wolniej je nagrzewał.

Ścianę z betonu komórkowego warto dodatkowo zabezpieczyć wcześniej wspomnianą termoizolacją. Metoda natryskowa pianą PURIOS należy obecnie do grona najbardziej innowacyjnych technik ocieplenia domu. Jest w pełni ekonomiczna, a zalety wynikające z jej funkcjonalności inwestor będzie w stanie dostrzec zarówno zimą, jak i latem. Chłodną porą roku materiał doskonale chroni pomieszczenia przed utratą ciepła, natomiast w upał zatrzymuje zimniejsze powietrze wewnątrz budynku.

Wytrzymałość obu materiałów – która ściana będzie trwalsza?

Wytrzymałość na ściskanie również jest ważnym czynnikiem w kwestii doboru materiału na dom. Tutaj zdecydowanie lepszymi parametrami wykazuje się pustak ceramiczny. Szacuje się, że wartość wytrzymałości dla takiego materiału może sięgać nawet 20 MPa, przy czym standardowy blok z gazobetonu to już wartość 4 MPa. Ma to kluczowe znaczenie przy większych konstrukcjach, uzupełnionych obszerną więźbą z pokryciem ceramicznym bądź betonowym. Dla standardowego domu jednorodzinnego nie będzie to natomiast tak istotne.

Zdrowie i bezpieczeństwo – jaki materiał ma przewagę pod tym kątem?

Trzeba przyznać, że w tej kwestii obydwa te materiały można postawić na równi. Żaden z nich nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie domowników, a dodatkowo obydwa są przyjazne środowisku. Zarówno gazobeton, jak i ceramika zapewnia również bezpieczeństwo pod kątem ognioodporności i wodoszczelności. Warto dodać, iż w kontekście termoizolacji pianą PURIOS również nie ma żadnych szkodliwych dla zdrowia konsekwencji.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy do “Pustak ceramiczny a beton komórkowy – którego z nich warto użyć obecnie do budowy domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *