Budowa

Farba do betonu – zastosowanie i zasady aplikacji

Beton to twardy i wytrzymały materiał, który przetrwa wiele lat nawet w trudnym środowisku. Aby zachował swoje właściwości użytkowe i estetyczne, warto go regularnie konserwować. Idealnym środkiem jest farba do betonu. Poznaj jej przeznaczenie i sposób nakładania na podłoże.

Dlaczego farba do betonu powinna być regularnie stosowana?

Beton jest popularnym materiałem ze względu na liczne zalety związane z jego użytkowaniem. Jest odporny na zarysowania, ścieranie i zmienne warunki atmosferyczne, a także można go niemal dowolnie kształtować, tworząc atrakcyjne konstrukcje. W trakcie eksploatacji warto regularnie go malować, do czego przyda się na przykład farba epoksydowa grubopowłokowa do betonu, gdyż może:

  • zmieniać kolorystykę i przebarwiać się, na przykład pod wpływem promieni słonecznych, co negatywnie wpływa na estetykę – pamiętaj, że docelowy kolor betonu uwidacznia się dopiero po kilku miesiącach użytkowania;
  • pękać, co jest skutkiem przedostania się wilgoci, kurczenia betonu albo niewłaściwego montażu;
  • ulegać erozji pod wpływem wody, ługowania, czyli wypłukiwania substancji rozpuszczalnych, jak wodorotlenek wapnia, co prowadzi do zmniejszenia szczelności betonu, bądź rozwoju na jego powierzchni mikroorganizmów, jak grzyby czy glony – jest to szczególnie groźne dla konstrukcji żelbetowych.

Farba do betonu na zewnątrz jest potrzebna, aby materiał nie niszczał pod wpływem destrukcyjnych czynników otoczenia. Dotyczy to nie tylko warunków pogodowych czy biologicznych, ale również czynników mechanicznych, czyli ścierania posadzki pod wpływem ruchu pieszych i pojazdów albo uderzeń ciężkich przedmiotów, oraz chemicznych, związanych z oddziaływaniem toksycznych substancji.

Jakie zastosowanie ma farba do betonu?

Farba do betonu to produkt o szerokim przeznaczeniu. Za jej pomocą odnowisz i zabezpieczysz każde podłoże betonowe, w tym żelbeton, jak również tynk, na przykład szlachetny, jak terrabona. Emalię możesz stosować wewnątrz i na zewnątrz, w tym do pokrycia:

  • posadzek i ścian znajdujących się w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach, a także w garażach i budynkach przemysłowych,
  • schodów,
  • tarasu oraz balkonu,
  • dachu.

Jeśli w Twoim domu znajdzie się najlepsza farba do betonu na zewnątrz, czyli epoksydowa, za jej pomocą możesz również wykonać grubopowłokowe zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych.

Pamiętaj, aby wybrać produkt o odpowiednich właściwościach. W ofercie renomowanego producenta, firmy Polifarb Łódź, znajdziesz farby, które tworzą gładką i twardą powłokę, odporną na czynniki zewnętrzne, są elastyczne, dzięki czemu nie pękają pod wpływem odkształceń, a także świetnie kryją podłoże i szybko schną, co ułatwia aplikację. Możesz zdecydować się zarówno na emalię bezbarwną, jak i kolorową, na przykład szarą czy beżową.

Biała farba do betonu nakładana na ścianę - polifarb.lodz.pl

Aby podłoże betonowe prezentowało się estetycznie i zostało zabezpieczone przed czynnikami otoczenia, na przykład wilgocią czy chemikaliami, konieczna jest wysokiej jakości farba do betonu. Powinna ona być elastyczna i dobrze przyczepna, a także szybko schnąć.

W jaki sposób powinna być nakładana farba do betonu?

Aby farba do betonu spełniła swoją rolę, przed jej nałożeniem musisz oczyścić podłoże. Pozbądź się brudu i kurzu, starych warstw malarskich oraz zanieczyszczeń organicznych, jak pleśń czy porosty, odtłuść posadzkę, używając rozpuszczalnika, a następnie za pomocą papieru ściernego o niskiej gradacji albo szlifierki wyrównaj powierzchnię, aby nie pozostały na niej wystające krawędzie, i odpyl ją. Nie zapomnij o zagruntowaniu podłoża, dzięki czemu wyrównasz jego chłonność – jest to szczególnie ważne podczas pierwszego malowania posadzki czy schodów.

Kolejne etapy to:

  • dokładne wymieszanie emalii w celu uzyskania jednolitego koloru – wystarczy kilkukrotnie wstrząsnąć puszką;
  • aplikacja farby – do większych powierzchni najlepiej użyć wałka albo pistoletu natryskowego, natomiast pędzel przyda się do wykończenia trudno dostępnych elementów, na przykład ozdobnych; malowanie należy wykonać w suchy i ciepły dzień, gdy panują umiarkowane temperatury.

Aby estetycznie pokryć podłoże, warto nałożyć 2 warstwy, pamiętając o odczekaniu kilku bądź kilkunastu godzin między nimi.

Malowanie betonu nie jest trudne. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby przygotować podłoże i dobrać odpowiednią emalię, a także aby farba do betonu była aplikowana w optymalnych warunkach pogodowych. Dzięki niej uzyskasz idealny efekt estetyczny i ochronę betonu na wiele lat.

 

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy do “Farba do betonu – zastosowanie i zasady aplikacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *