Ile komór mogą mieć profile PVC do okien?
Wybór okien do domu to jedna z tych decyzji, która powinna być dobrze przemyślana. Dlaczego? Ponieważ okna wpływają nie tylko na poziom doświetlenia pomieszczeń światłem dziennym i kwestie estetyczne, lecz także na koszty ogrzewania, komfort termiczny i poziom hałasu. Warto więc przed złożeniem zamówienia przeanalizować parametry techniczne konkretnych modeli – sprawdzić między innymi ile mają komór. Czym są komory w oknach?
Prawie każdy producent profili PVC do systemów okiennych i drzwiowych ma w swojej ofercie rozwiązania, które różnią się od siebie parametrami technicznymi, czyli m.in. współczynnikiem przenikania ciepła, dźwiękoszczelnością, klasą antywłamaniową, a także grubością szyby, sposobem wzmocnienia konstrukcji czy liczbą komór w ramie.
Dla klientów, którzy stoją przed wyborem konkretnego systemu, ten ostatni element zazwyczaj jest najbardziej problematyczny. Dlaczego? Bo mało kto wie, czym są komory i jak ich liczba wpływa na właściwości okna.
Komory w oknach – co to takiego?
Komory w oknach to puste, wypełnione powietrzem przestrzenie w ramach okiennych, które dzielą profile PVC do okien na mniejsze sekcje. Nie są widoczne na pierwszy rzut oka – można je zobaczyć wyłącznie w przekroju profilu. Nie da się więc ich samodzielnie policzyć, patrząc na gotowe okno. Żeby sprawdzić, ile komór jest w wybranym modelu, trzeba sprawdzić w specyfikacji produktu albo zapytać producenta.
Obecnie każdy producent profili PVC do drzwi i okien ma w swojej ofercie systemy pięcio- lub sześciokomorowe, ale zdarzają się również modele cztero- czy trzykomorowe. Uwaga – te ostatnie nie spełniają obecnie obowiązujących norm.
Głębokość profilu a liczba komór
A jak się ma liczba komór do głębokości profilu? Nie da się stworzyć bardzo wąskich profili z wieloma komorami, dlatego zazwyczaj im większa liczba komór, tym większa głębokość. Przeważnie systemy o pięciu lub sześciu komorach mają od 70 do ponad 80 mm.
Np. w systemach sześciokomorowych S 9000 od Gealan (https://www.gealan.de/pl/) głębokość zabudowy wynosi 82 mm, a w pięciokomorowych kolorowych LINEAR 74 mm. Gealan to wiodący producent profili PVC do okien i drzwi w Europie.
Jak liczba komór w oknach wpływa na ich właściwości?
Dlaczego w ogóle należy zwracać uwagę na liczbę komór, gdy wybiera się profile PVC do drzwi lub okien? Warto mieć świadomość, że liczba komór wpływa na izolacyjność termiczną okna, izolacyjność akustyczną, odporność na odkształcenia oraz ogólną wytrzymałość.
Modele z większą liczbą komór mają niższy współczynnik ciepła Uw liczony dla całego okna. Współczynnik informuje o tym, ile ciepła przepływa przez metr kwadratowy okna, gdy różnica temperatur między wnętrzem a otoczeniem wynosi 1 K. Powinien więc być jak najmniejszy szczególnie wtedy, kiedy planuje się budowę domu energooszczędnego lub pasywnego.
Jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną, profile pięcio- i sześciokomorowe skutecznie tłumią dźwięki i zabezpieczają pomieszczenia przed hałasem z zewnątrz. Są również bardziej odporne na deformację niż modele o mniejszej liczbie komór.
—
Artykuł sponsorowany