Ogród

Ogród w zimie – co można robić w zimne miesiące?

Zima w ogrodzie lub na działce to nie czas bezczynności! Chociaż prac jest zdecydowanie mniej niż w innych porach roku, to wciąż należy zadbać o rośliny, trawnik i narzędzia. Dzięki temu będziesz gotowy na nowy sezon. O czym warto pomyśleć?

Zwykle wraz z nadejściem jesieni ograniczamy naszą aktywność w ogrodzie i skupiamy się tylko na tym, by przygotować go na nadchodzącą zimę. Zadania obejmują m.in. ochronę roślin przed mrozem, a także prace porządkowe. Tymczasem jest kilka czynności, które wykonuje się w zimne miesiące. Nie wspominając, że to doskonały czas na planowanie wiosennych nasadzeń i zmian w ogrodzie.

Kwiaty, krzewy i inne rośliny kwitnące zimą w ogrodzie

Zacznijmy od tego, że większość roślin kwitnie tylko do jesieni, ale to nie oznacza, że jesteśmy skazani na pusty i smutny ogród przez zimę. Istnieją gatunki, które nawet w niesprzyjających warunkach mogą wytworzyć kwiatostan. Wprawdzie niektóre z nich ukażą swoje kwiaty w cieplejsze dni, ale zimy w Polsce z roku na rok są coraz łagodniejsze, więc istnieje spora szansa (zwłaszcza w cieplejszych rejonach kraju), że ogród zazieleni się i zakwieci nawet przed nadejściem kalendarzowej wiosny.

Co kwitnie zimą w ogrodzie? Oto kilka podpowiedzi:

  • Kwiaty kwitnące zimą w ogrodzie: ciemiernik, przebiśnieg, krokus.
  • Krzewy kwitnące zimą w ogrodzie: jaśmin nagokwiatowy, kalina wonna, oczar, leszczyna.
  • Inne rośliny kwitnące zimą w ogrodzie: wrzosiec, dereń jadalny, zimnokwiat wczesny, wawrzynek wilczełyko.

Zanim zdecydujesz się na wybrane rośliny kwitnące zimą w ogrodzie, zwróć uwagę na ich wymagania. Niektóre mogą źle znosić mocne mrozy, inne natomiast mogą wymagać zastosowania okryć, np. agrowłókniną, gałązkami świerkowymi lub liśćmi.

Krzew iglasty pokryty śniegiem

Zobacz też:  Jak przygotować ogród na zimę? Poradnik RYOBI

Najważniejsze prace w ogrodzie zimą

Prace w ogrodzie podczas zimy sprowadzają się z reguły do zapewnienia ochrony roślinom oraz prac porządkowych. To czas, kiedy należy upewnić się, że rośliny wrażliwe na mróz zostały okryte lub przeniesione do pomieszczeń na przezimowanie. Należy je również odpowiednio zabezpieczyć. Tak na przykład zabezpieczenie róż na zimę w ogrodzie polega na usypaniu kopczyka wokół krzewu, najlepiej z dodatkiem torfu lub kory, co chroni lepiej niż stroisz z gałązek iglastych lub agrowłóknina. Ponadto przed nastaniem zimy należy róże przyciąć – usuwa się uschnięte, połamane i uszkodzone pędy.

Jakie prace można wykonywać zimą? Pamiętaj o tym:

  1. Upewnij się, że kwiaty są przycięte i zabezpieczone przed mrozem. W razie konieczności dołóż słomę, agrowłókninę lub gałązki.
  2. Chroń rośliny przed szkodnikami, co pewien czas dokonując ich przeglądu. Usuwaj też niepokojące fragmenty roślin, które mogą stać się źródłem chorób.
  3. Ogranicz sprzątanie aż do wiosny, dzięki czemu nie zakłócisz naturalnego cyklu roślin oraz zimowego snu małych, pożytecznych zwierzątek jak jeże.
  4. Na bieżąco usuwaj zalegający śnieg, aby na drzewach nie powstała lodowata skorupa. Odkurzaj również trawnik, na przykład odśnieżarką akumulatorową , bo zbyt gruba pokrywa śnieżna może go przygniatać i łamać zmarznięte źdźbła.
  5. Pomaluj pnie drzew na biało po ustaniu najsilniejszych mrozów (zazwyczaj w okolicach lutego). Bielona kora jest mniej podatna na pękanie.

Zima to idealny czas, by planować, jak ogród ma wyglądać na wiosnę. Warto podsumować dotychczasowe prace, zastanowić się, co ulepszyć i poprawić. Możesz też na nowo zaplanować rabatki i wyznaczyć harmonogram siewu roślin. Nie zapomnij również o konserwacji i zabezpieczeniu wszelkich sprzętów, dzięki czemu wiosną będą one gotowe do pracy.

Kwiaty przysypane śniegiem

A co z trawą w ogrodzie zimą?

Trawy w ogrodzie zimą przechodzą w stan spoczynku i z reguły nie wymagają uwagi. Jedyne, o czym należy pamiętać, to ostatnie koszenie. Należy wykonać je jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, co może mieć miejsce zarówno we wrześniu, jak i w październiku lub na początku listopada.

Odniesieniem powinna być temperatura – nie ścinaj trawy, gdy temperatura spada poniżej 0°C. Zadbaj również o to, aby trawnik przyciąć na wysokość do 5 cm, ponieważ im będzie krótszy, tym będzie bardziej odporny na niesprzyjające, zimowe warunki. Możesz pomyśleć też o nawozie potasowo-fosforowym, który wzmocni rośliny i pomoże im odrosnąć po sezonie. Pilnuj też, aby zimą nie podlewać trawy zbyt często. Ogranicz też chodzenie po trawniku, bo inaczej możesz łamać zmrożone źdźbła trawy.

Pielęgnacja ogrodu zimą obejmuje również nawadnianie. Wprawdzie zaleca się, by maksymalnie ograniczyć podlewanie w zimne miesiące, ale w przypadku suchej zimy warto podlać rośliny, pamiętając, że temperatura wody powinna wynosić około 2-4°C, a jej strumień powinien być kierowany bezpośrednio do gleby, a nie na rośliny.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *