Budowa

Termomodernizacja a oszczędność energii – jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Oszczędność energii w domu

Czy wiesz, w jaki sposób możesz obniżyć rachunki za ogrzewanie? Na czym polega termomodernizacja płytka i głęboka?

Koszty ogrzewania domu czy mieszkania często stanowią bardzo dużą część budżetu polskich rodzin. Oczywiście konkretne koszty ogrzewania zależą przede wszystkim od 3 zmiennych: wielkości budynku, rodzaju ogrzewania oraz stopnia użytkowania budynku. Jednocześnie należy pamiętać, że ocieplenie przestrzeni mieszkalnej jest absolutnie nadrzędnym celem, aby zapewnić odpowiednie warunki życiowe. Jak jednak wskazaliśmy, to bardzo duży wydatek, szczególnie biorąc pod uwagę galopujące ceny mediów. Co zatem możesz zrobić, aby skutecznie przeprowadzić termomodernizację?

Możliwości jest bardzo wiele, zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje termomodernizacji – termomodernizację płytką i głęboką. Pierwsza z wymienionych polega głównie na wymianie wysokoemisyjnych źródeł ciepła na nowsze. Termomodernizacja głęboka to natomiast działania znacznie szerzej zakrojone, które dodatkowo obejmują np. docieplenie budynku czy wymianę stolarki okiennej. Taka inwestycja jest znacznie droższa, lecz w dłuższej perspektywie przynosi po prostu lepsze efekty. Na szczęście jeśli zależy Ci chociaż na doraźnym obniżeniu rachunków za ogrzewanie, możesz wprowadzić szereg usprawnień i działań, które przyniosą stosowne rezultaty. Co zatem możesz zrobić, aby doraźnie przeprowadzić małą termoizolację w swoim domu lub mieszkaniu?

Sprawdź domową instalację

Przede wszystkim najpierw warto sprawdzić domową instalację grzewczą. Zależnie od jej rodzaju oraz zakresu termomodernizacji, którą chcesz przeprowadzić, możesz zrobić to samodzielnie lub zlecić kontrolę specjaliście – drugi sposób jest oczywiście znacznie częściej polecany. Jakie niesprawności mogą pojawić się w instalacji? Możliwości jest bez liku – przewód kominowy może być oblepiony sadzą, wentylator doprowadzający powietrze do kotła zakurzony, a każdy problem prowadzi do obniżenia wydajności systemu. Na niebezpieczeństwo w domowej instalacji grzewczej najczęściej narażają nas następujące czynniki:

  • brak szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa i instalacji kominowych i gazowych,
  • brak drożności i odpowiedniego ciągu przewodów wentylacyjnych, które są najczęstszymi przyczynami zatrucia czadem (tlenkiem węgla) oraz wybuchów gazu i pożarów.

Jak możesz obniżyć rachunki za ogrzewanie w domu lub mieszkaniu?

Całkiem dobre efekty możesz osiągnąć poprzez optymalizację temperatury w mieszkaniu lub domu. W tej kwestii polecanym rozwiązaniem jest montaż urządzenia do automatycznej regulacji temperatury na grzejnikach. Tego typu sprzęt bez trudu znajdziesz w sklepach stacjonarnych i internetowych. Do Twojej dyspozycji są m.in. urządzenia ręczne oraz urządzenia typy smart, które pozwalają Ci na programowanie docelowej temperatury czy np. ustawienie jej zmiany w określonych przez siebie cyklach.

Czy wiesz, że odpowiednie wietrzenie zimą może w istotny sposób wpłynąć na Twoje rachunki za ogrzewanie? W rzeczywistości tak jest, wystarczy, aby pamiętać o następującym schemacie:

  • najpierw zakręć termostaty grzejnikowe, o których wspomniano wcześniej – wystarczy to zrobić na kwadrans przed otwarciem okna,
  • szybko wywietrz pomieszczenie,
  • ponownie rozkręć termostaty kilka chwil po zamknięciu okna.

Nie bez znaczenia jest też ustawienie pozycji letniej i zimowej domknięcia okna, co zmienia intensywność wymiany powietrza, czy utrzymanie sprawności w zaworach termostatycznych. Możesz również zamontować automatyczne odpowietrzniki na końcówkach pionów. Więcej sposobów na oszczędności czy skuteczne zarządzanie swoimi finansami znajdziesz na stronie https://doswiadczony-inwestor.pl/.

Źródła:

  • https://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/jak-obnizyc-rachunki-za-cieplo-aa-sosD-dYDp-TKaf.html
  • https://wlaczoszczedzanie.pl/termomodernizacja-budynku-pozwala-ograniczyc-rachunki-za-energie-i-ogrzewanie/
  • https://e-instalacje.pl/jak-obnizyc-rachunki-za-ogrzewanie-3-skuteczne-wskazowki/ar/c9-16369801
  • https://termomodernizacja.pl/jak-obnizyc-rachunki-za-ogrzewanie-domu-sprawdz-te-kilka-prostych-sposobow/
  • https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-jak-ograniczyc-rachunki-za-energie-i-ogrzewanie-wymiana-zrod,nId,6482671

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

0 komentarzy do “Termomodernizacja a oszczędność energii – jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *